Filip Blažek

autor projektu a odborný poradce

Filip (1974) je grafický designér, typograf, pedagog a publicista. Vystudoval kulturologii na Filozofické fakultě UK v Praze. Od poloviny 90. let přednáší o typografii a vede nejrůznější workshopy u nás i v zahraničí. V současné době vyučuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a na soukromé vysoké škole ARCHIP v Praze. V roce 2002 založil grafické studio Designiq, které se specializuje na design periodik, knih a corporate identity. Spoluzaložil časopis Typo (2002–2012). Spolu s Pavlem Kočičkou napsal učebnici Praktická typografie (2000), je autorem skript Písmo v počítačové grafice (2007), publikace Plakáty sametové revoluce (2009), do sborníku Typo 9010 (2015) napsal eseje mapující dění v české typografii a naposledy vydal učebnici Typokniha – průvodce tvorbou tiskovin (2020, 2022). Desítkami článků o typografii a grafickém designu přispěl do časopisů Deleatur, Typo, Étapes, Font, 2+3D, tipoGráfica ad.

Linda Kudrnovská

autorka projektu a odborná poradkyně

Linda (1977) je teoretička designu. Je autorkou a editorkou mezinárodních ročenek 365typo & 52typo: Stories on type, typography and graphic design (Paříž, 2014–2016), v letech 2002–2012 působila jako šéfredaktorka časopisu Typo zaměřeného na grafický design, typografii a vizuální komunikaci. Od roku 2016 spolupracuje s mezinárodní písmolijnou TypeTogether. Pravidelně přispívá do řady evropských periodik zabývajících se designem, je porotkyní mezinárodních designérských soutěží a dlouholetou členkou předsednictva mezinárodní typografické organizace ATypI.

Michal Gregorini

producent

Michal (1974) vystudoval Andragogiku a personální řízení na Filozofické fakultě UK v Praze. Ještě před maturitou na žižkovské SUPŠ spoluzaložil studio Mowshe (1993), které se věnuje především grafickému designu, kreativním konceptům a produkci pro neziskové organizace, veřejné instituce i komerční společnosti. Byl u zrodu spolku Dekomunizace (2005), jehož cílem bylo dostat Komunistickou stranu Čech a Moravy z Parlamentu ČR. Podílel se na osvětových kampaních Trikem proti komunismu, Přemluv bábu, Milada 70 – Zavražděna komunisty, Sbohem soudruzi – Banány už nebudou! či naposledy Putin od moci. Za některé práce s kolegy v minulosti získal cenu týdeníku Strategie, Louskáčka, Zlatou pecku, Lemur, výroční cenu České eventové asociace či ADC Awards. Hraje na saxofon v kapelách The Breakers, Viseband a Jackylovy slipy.

Petr Hauzírek

scenárista

Petr (1984) je scenárista, spisovatel a dramaturg. Studoval informační vědu, nová média a pedagogiku na FF UK – ne všechna studia ale kompletně dokončil, dal přednost praktické činnosti. V té době se hodně věnoval projektům pro zvyšování informační a mediální gramotnosti, dával dohromady koncepci Domu čtení, kde pracoval jako dramaturg programu, vyučoval na gymnáziu a sestavoval testy pro Scio. Později začal pracovat v České televizi jako dramaturg, podílel se tu na široké škále projektů od publicistiky přes reality show po dramatiku nebo eventy. Po pár letech ho potřeba zkoušet a učit se nové věci dovedla k reklamě, byl redaktorem dětského časopisu, pustil se i do seriálové tvorby pro televizních stanic NOVA a Prima. Té se věnuje dodnes. Pro Českou televizi vytváří multimediální projekty typu Planeta je prga. V současnosti pracuje na dvou knihách pro děti a vyvíjí rodinnou příběhovou aplikaci.

Jakub Skalický

režisér tv cyklu

Jakub je televizní scenárista a režisér. Studoval humanitní vědy, II. lékařskou fakultu i pražskou FAMU. Osud a divoká devadesátá však zapříčínila, že ani jednu ze škol neuzavřel diplomem. Paralelně se školami se věnoval své budoucí profesi, kterou poznal srze celou řadu asistentských pozic. Ve Febiu pracoval jako asistent střihu, v reklamní branži jako asistent režie a v tehdy nově ustavené České televizi jako asistent kamery. Od poloviny devadesátých let se pak věnuje vlastním audiovizuálním projektům. Puls, Kult-off, Horečka páteční noci, Paskvil. Vždy jde o vícedílné cykly zaobírající se progresivní hudbou a uměním. Statisícům českých diváků poprvé představil Portishead, Morcheebu, Massive Attack nebo Ministry. Zároveň si dával záležet na vizuálních kvalitách výsledného díla – vždy v pozici výtvarného suprevisora. Je autorem i několika vzdělávacích cyklů – pro Člověka v tísni či sdružení Antikomplex. V posledních letech se jeho varieta rozšířila o historické dokumentární sondy (Kosmopolis, Folklorika), cykly na témata lifestylová (Ferdinandovy zahrady) či společensko-kulturní dokumenty (Concerto Bohemia, UMPRUM 150). Poslední dobou se soustředí spíše na sběrné dokumentární cykly (PopStory, Na programu televize).

Aleš Najbrt

průvodce tv cyklem

Aleš (1962) vystudoval písmo a knižní grafiku u prof. Jana Solpery na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1982–1988). Na začátku 90. let pracoval jako art director časopisu Reflex a šéfredaktor časopisu Raut. V roce 1994 založil Studio Najbrt, které spolupracuje s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary či Českou filharmonií a na svém kontě má loga Prahy, Ostravy, Národní galerie, Českých drah a mnoha dalších subjektů. Za své návrhy filmových a divadelních plakátů, knih a projekt časopisu Raut získal Aleš Najbrt cenu Grand Prix na 17. mezinárodním bienále grafického designu Brno 1996, bronzovou medaili The Tokyo Type Directors Club, pět Českých lvů i cenu Czech Grand Design. Je členem ekvilibristického dua Thomas & Ruhller, formace Tros Sketos a hudební skupiny M.T.O. Universal Praha.

Petr Racek

kameraman tv cyklu

Petr (1993) je kameraman původem z Brna. Po Biskupském gymnáziu vystudoval Mediální studia a žurnalistiku a sociologii na Masarykově univerzitě v Brně. Celovečerní dokumentární filmy: Vlci na hranicích! (2020), Ako som sa stala partyzánkou (2021), Kibera: Příběh slumu (2018), Češi jsou výborní houbaři (2020), Máme na víc (2018). Krátký dokument: Anexe Západního břehu (2019). Autorská festivalová znělka: Marienbad Film Festival 2019. Reklamní režie: Šest českých a šest anglických e-learningových videí o Václavu Havlovi pro mládež od 14 do 19 let (2017), Tvorba kampaně Hnutí Duha na podporu ochrany NP Šumava (2016), Kampaň, rádiové a televizní reklamy pro Roger a.s. (2018), Trvalá spolupráce se SENS Foods, kreativa, výroba kampaní a video obsahu pro web, TV a sociální sítě (2016–19). Další: Asistent režie a lokační reality show České televize Zlatá mládež (2017), Švenkr pro celovečerní hraný film Admin (2020) a film Kdyby radeji horelo (2021).

Vít Zemčík

motion designér

Vítek (1986) je motion designer, pedagog a teoretik. Vystudoval digitální média a komunikační studia na Masarykově univerzitě v Brně, absolvoval stáž na oboru vizuální komunikace v norském Drammenu. Zkušenosti s motionem designem začal sbírat v roce 2010 v České televizi, kde pracoval na grafickém vybavení pořadů sportovního kanálu a projektů jako Musicblok nebo Velikáni filmu. Po několik letech se přesunul do londýnského studia Mainframe a věnoval se práci pro nadnárodní mediální klienty jako Fox, MTV nebo Virgin Media. Po návratu do Prahy začal působit ve studiu Oficina, se kterým získal za úspěšné projekty ocenění PromaxBDA Global Excellence Awards Gold, Czech Grand Design nebo slovenskou Národní cenu za design. Od roku 2015 jako dramaturg a moderátor spolupořádá každoroční konferenci motion designu Mouvo a na soukromé VOŠ Scholastika působí jako vedoucí pedagog oboru motion design. Ve své tvorbě se specializuje především na vektorovou animaci a kinetickou typografii. Tento osobní rukopis využil naplno mimo jiné v úvodních sekvencích pro konference TEDx a TypeTalks, za které byl dvakrát nominován mezi finalisty prestižních European Design Awards.

Filip Novák

dramaturg cyklu (ČT)

Filip (1974) studoval na Státní konzervatoři v Praze hudebně-dramatický obor a na Konzervatoři Jaroslava Ježka obor jazz. housle. Později pracoval jako redaktor ČRo, scenárista zábavných pořadů TV PRIMA nebo jako redaktor filmové rubriky v časopisech Xantypa a Premiere. Od roku 2001 je dramaturgem v Centru publicistiky, dokumentaristiky a vzdělávání v České televizi. Cykly: Velký vůz (2002), magazín Zavináč (2000), Kosmopolis (2003), Náš venkov (2013–2018), Artóza s Davidem Černým (2002), cyklus Q a Queer (2008–2021), Krásný ztráty (2011), Artzóna (2019–2022). Docusoapy a dokumentární seriály: Navždy svoji (2012), Domeček z karet (2012), Kdo neskáče není Čech (2013), Česká fotka (2014), Kmeny (2014), Češi na misi (2014), Zpráva o mladé generaci: Generation What (2015), Češi zachraňují (2016), Ferdinandovy zahrady (2016), Kiwiland (2018), Svět na talíři (2021). Dokumentární filmy: Obec B (2002), Pirátské sítě (2014), Život podle Václava Havla (2014), UMPRUM 130 (2015), Jmenuji se Jiří David (2015), Girl Power (2016), Místa života (2019), Vytrvalí (2021).

David Korecký

komisař výstavy

David působí v Nadaci pro současné umění Praha, má 20 let zkušeností s kurátorstvím, produkcí výstav, publikační činností a péčí o vztahy mezi institucionálními i komerčními subjekty a odbornou i laickou veřejností. V minulosti pracoval jako kurátor a produkční Galerie Rudolfinum, Galerie a Nadace Langhans, Ateliéru Josefa Sudka a Galerie České pojišťovny, pořádal sbírky fotografií pro PPF a soukromé sběratele. Aktuálně spolupracuje také s architekty na projektech nových muzeí a expozic (Muzeum Ghetta v Terezíně, Mehrin v Brně). Studoval architekturu na ČVUT v Praze a VUT v Liberci a Soudobou historii na FSV UK. Vede dílnu Kurátorství v praxi na pražské FAMU.

OKOLO

autoři architektonického řešení výstavy

OKOLO je kreativní skupina se sídlem v Praze se zaměřením na design, architekturu, umění, styl, módu a celou škálu kulturního městského života. Kulturní život je hlavním předmětem aktivit OKOLO v oblasti kurátorských výstav a speciálních akcí, jejichž prostřednictvím se snaží spolupracovat s kreativními osobnostmi z různých oblastí a hledat nečekaný způsob prezentace designu. OKOLO bylo založeno v roce 2009 a vedou ho grafičtí designéři Matěj Činčera a Jan Kloss a kurátor Adam Štěch.

Kateřina Mikulcová

režisérka filmu

Kateřina (1978) je česká režisérka, scenáristka a dramaturgyně. Vystudovala animovanou a multimediální tvorbu na FAM a Vyšší odbornou školu publicistiky. Aktuálně dokončuje magisterské studium v oboru orální historie - soudobé dějiny na FHS UK. Působí jako hlavní dramaturgyně a producentka audiovizuálních výstupů v Národním pedagogickém institutu ČR. V minulosti spolupracovala například s Festivalem spisovatelů, s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, byla také šéfredaktorkou měsíčníku Maskil. Z audiovizuální tvorby má na kontě dokumentární seriál Papua Nová Guinea: dva světy (2019), dokument Krajina kamenných věží (2017), film Židovské muzeum v Praze (2015) nebo Meet Factory (2009). Je autorkou rozhlasových pořadů Úžasné životy (2021, 2022), Zrcadlo (2021) nebo Komunitní zahrada (2020).

Bára Kopecká

dramaturg filmu

Bára (1970) má třicetiletou zkušenost s výrobou televizních pořadů i nezávislých dokumentů jako střihačka, režisérka, dramaturgyně a producentka, věnuje se také psaní o filmu i dalších kulturních tématech pro Respekt, Film a dobu, Literární noviny, Doc revue. Vystudovala Katedru střihové skladby na FAMU, kterou v letech 2002–05 vedla a od té doby zde působí jako externí pedagožka. Na FAMU International vyučuje dnes hlavně vývoj scénáře, režii a střih. Od roku 2017 pracuje jako stálá externí dramaturgyně České televize, dramaturguje také scénáře pro nezávislé producenty. Je autorkou dokumentární série Doktoři, Světský, Sestřičky či dokumentů o vědě a historii prezentovaných na festivalu MFF Karlovy Vary, MFDF Jihlava, Finále Plzeň, AFO Olomouc, Paris Science. Za trilogii krátkých filmů s ekologickou tématikou získala ocenění Envirofilm. Dlouhodobě se věnuje popularizaci vědy, v rámci pořadů pro děti i dospělé. Její film DK byl nominován na Českého lva a získal cenu za nejlepší dokument Pavla Kouteckého.

Nicholas Lowry

průvodce filmem

Nicholas alias Nicho (1967) s českými kořeny se narodil a vyrostl v New Yorku, kde patří k třetí generaci rodiny antikvářů. Je prezidentem, hlavním licitátorem Swann Galleries v New Yorku a také ředitelem oddělení historických plakátů tohoto aukčního domu. Lowry, absolvent Cornellovy univerzity s bakalářským titulem z historie, je louholetým odborníkem na historii grafického designu a plakátů. Jako mezinárodně uznávaná autorita v oblasti vintage plakátů působil i v televizním seriálu PBS Antiques Roadshow. Je konzultantem i autorem esejů, článků, knih a přednášek na toto téma. V letech 1990–1994 žil v Praze, přispíval do novin Prognosis a vedl rozhlasový pořad na Radiu 1. Právě v tomto období se zrodila jeho celoživotní vášeň sbírání historických českých plakátů. Díky spojení své profese, množství osobních sbírek i rodinné historii se stal kurátorem řady významných mezinárodních výstav o českém plakátu v Evropě i USA.. V roce 2001 byl spolukurátorem výstavy v Českém centru v New Yorku, Czech Posters between the Wars, která byla realizována ve spolupráci s Petrem Štemberou a Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. Vystupuje také v kanadském celovečerním dokumentu Knihkupci (The Booksellers) z roku 2019 . Je členem poradního sboru muzea Poster House a členem správní rady The National Arts Club v New Yorku.

Jan Šuster

kameraman filmu

Honza (1982) je český kameraman. Vyrůstal v rodině s hlubokou uměleckou a filmovou tradicí. Vystudoval Střední uměleckou školu Václava Hollara, na které se učil mnoha výtvarným technikám od grafiky a kresby až po sochařství. Nakonec se svým výběrem skončil jinde, a to u fotografie. Od ní už bylo blízko k tomu změnit obraz statický v pohyblivý, a tak byl v roce 2003 přijat na FAMU, obor kamera. Po skončení studií se začal plně věnovat profesi, kterou si vybral, a která ho srdečně naplňuje a těší. Jako kameraman pracoval na celovečerních filmech Promlčeno (2022), Řekni to psem (2022), Marťanské lodě (2020/21), Jan Palach (2018), Ghoul (2015), Cesta do Říma (2015) a TV seriálech HPI (2022), Sever (2019), Zkáza Dejvického divadla (2018), Život a doba soudce AK (2017).

Petr Smělík

střihač

Martina Šantavá

kreativní producentka (ČT)

Roman Blaas

výkonný producent (ČT)

Pavel Vácha

výkonný producent

Matěj Pichler

výkonný producent

 • Adéla Svobodová
 • Alan Záruba
 • Alfons Mucha
 • Andrea Vacovská
 • Anežka Hrubá Ciglerová
 • Barbora Toman Tylová
 • Barbora Vaněk Micajová
 • Bohumil Vašák
 • Clara Istlerová
 • Daniel Šmíra
 • David Březina
 • Eliška Boumová
 • Filip Bitnar
 • Filip Čapský
 • Filip Kraus
 • Filip Nerad
 • František Kast
 • František Muzika
 • František Štorm
 • František Zelenka
 • Iva Knobloch Janáková
 • Ivan Král
 • Jáchym Moravec
 • Jakub Kunert
 • Jakub Vaněk
 • Jan Netušil
 • Jan Paťava
 • Jan Šabach
 • Jan Solpera
 • Jana Vahalíková
 • Jaroslav Benda
 • Jindřich Janíček
 • Jiří Karásek
 • Joachim Dvořák
 • Jonathan Barnbrook
 • Josef Čapek
 • Josefina Karlíková
 • Joska Skalník
 • Julie Dítětová
 • Juraj Horváth
 • Karla Gondeková
 • Karolína Šebková
 • Kateřina Šachová
 • Klára Kvízová
 • Kristýna Kulíková
 • Lucie Vlčková
 • Lukáš Fišárek
 • Lumír Kajnar
 • Marek Cimbálník
 • Marek Pistora
 • Marius Corradini
 • Marta Sylvestrov
 • Martin Hůla
 • Martin Palán
 • Martin Pecina
 • Martin Pospíšil
 • Martin Pospíšil Landsberger
 • Martin Vácha
 • Michal Dolejš
 • Mikuláš Macháček
 • Milan Jaroš
 • Milan Šemelák
 • Nikola Hoření
 • Nikola Janíčková Klímová
 • Oldřich Menhart
 • Olga Benešová
 • Ondřej Kafka
 • Ondřej Velebný
 • Ondřej Zámiš
 • Ondřej Zatloukal
 • Otakar Karlas
 • Pavel Coufalík
 • Pavel Lev
 • Pavel Rajčan
 • Pavel Šťastný
 • Petr Babák
 • Petr Eliáš
 • Petr Krejzek
 • Petr Štěpán
 • Petra Dočekalová
 • Radana Bartůňková Lencová
 • Radek Sidun
 • Radim Peško
 • Richard Kegler
 • Robert V. Novák
 • Roman Černohu
 • Rostislav Vaněk
 • Silvia Sfligiotti
 • Stefan Sagmeister
 • Stephen Coles
 • Steven Heller
 • Tereza Hejmová
 • Tereza Saitzová
 • Tomáš Brousil
 • Tomáš Celizna
 • Tomáš Machek
 • Věra Marešová
 • Veronika Burian
 • Veronika Rút Fullerová
 • Viktor Karlík
 • Vít Zemčík
 • Vojtěch Říha
 • Zdeněk Rossmann
 • Zdeněk Ziegler
 • Zuzana Lednická

Děkujeme za podporu našim partnerům

Chcete být v obraze? Vyplňte svůj e-mail a my vám naservírujeme newsletter o projektu Identita až pod nos.

pro média